Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP

Przewodnik

Grunt to bezpieczeństwo...

Jaki jest stan bezpieczeństwa Polski? Jakie zmiany możemy prognozować w perspektywie 20 lat? Jakie wynikają z nich strategiczne kierunki kształtowania bezpieczeństwa Polski? Jak powinniśmy się do tego przygotowywać?

Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć w Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Powstała ona na podstawie wyników prac Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego (SPBN), który był pierwszym tego typu przeglądem zrealizowanym w Polsce.

Przegląd został przeprowadzony na polecenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Rozpoczął się w listopadzie 2010 r. i trwał prawie dwa lata – do września 2012 r. W pracę nad nim zaangażowanych było ponad 200 ekspertów m.in. z niezależnych ośrodków analitycznych, uczelni oraz struktur rządowych. Przewodniczącym Komisji był szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej.

Podczas prac dokonano analizy interesów narodowych i celów strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa oraz prognozy (w perspektywie dwudziestoletniej) kształtowania się środowiska bezpieczeństwa Polski w wymiarze globalnym, regionalnym i krajowym. Opracowano także warianty działań Polski oraz opcje przygotowań systemu bezpieczeństwa narodowego.

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej to ponad dwustustronicowy dokument, w którym opisany został cały system bezpieczeństwa narodowego. Pokazuje zależności i wzajemne relacje między jego poszczególnymi ogniwami. Dzięki „Przewodnikowi” łatwiej będzie Czytelnikom zrozumieć istotę głównych problemów bezpieczeństwa.

Biała Księga składa się z czterech rozdziałów. W „Przewodniku” syntetycznie opisany został każdy z nich.

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej ma przyczyniać się do pogłębiania wiedzy oraz świadomości społecznej o bezpieczeństwie Polski i Polaków – wszystkich jego dziedzin: obronnej, ochronnej, społecznej i gospodarczej. Dedykowana jest wszystkim obywatelom – pracownikom struktur państwowych, organizacji publicznych i niepublicznych, uczniom, studentom, nauczycielom, ekspertom, publicystom, politykom i decydentom.

 

Załączniki do strony